Olejek arganowy i kosmetyki John Masters Organics

Olejek arganowy John Masters Organics

John Masters Organics … za tymi trzema tajemniczymi słowami kryje się morze miękkości, dobrego samopoczucia i lekkości, dzięki którym kobiety z pewnością będą zachwycone! Ciekawość odkrywania jest w nas od zawsze, a John Masters Organics jest wyjątkową linią kosmetyków w 100% naturalnych, w których sztuczne konserwanty nie mają miejsca. Olejek arganowy John Masters Organics jest jedną z jaśniejszych gwiazd w tej jakże ekologicznej linii amerykańskich kosmetyków organicznych do pielęgnacji skóry.

Kosmetyki John Masters Organics są inspirowane marokańską tradycją, w której główny prym wiedzie olej arganowy. Jego zdrowotne  właściwości znane są tubylcom już od wieków. Jest on oczywiście dzięki temu częstym składnikiem wszelakich kosmetyków do pielęgnacji ciała i praktycznie do każdego rodzaju skóry.  John Masters Organics również oparła swoja linię słodkich oraz unikalnych kosmetyków na tym składniku. Można by rzec, że kosmetyki tej marki są w praktyce obowiązkowe dla tych osób, które wymagają osobistej opieki na najwyższym poziomie.

Amerykańska saga kosmetyków naturalnych John Masters Organics powstała także z pasji i miłości do tego afrykańskiego kraju ze wszystkimi jego paradoksami oraz bogactwem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z fascynacji jest olej arganowy, który to wygrawerował w kamieniu etykę i filozofię firmy.

Przez wiele ostatnich lat kosmetyczne wykorzystanie zasobów naturalnych w krajach rozwijających staje się są coraz bardziej popularne. Olej arganowy nie jest tu oczywiście wyjątkiem. Marokańskie kobiety, które go produkują nabyły dzięki niemu wyższy status społeczny i dostęp do dochodów. Ta ich aktywność przyczynia się między innymi do wzmocnienia pozycji społecznej i gospodarczej.

Marokańskie kobiety bezsprzecznie należą do jednych z piękniejszych na świecie. Posiadają zwykle ciemnobrązowe i błyszczące włosy, delikatną i smagłą cerę mimo, że warunki klimatyczne kraju w którym żyją nastawiają ich skórę na ciężką próbę. Ich piwne oczy z kolei doskonale kontrastują z żywymi kolorami obfitującymi w ich kulturze. Tajemna wiedza codziennej pielęgnacji ciała i włosów przekazywana jest z matki na córkę. Praktycznie jest ona wsparta całkowicie naturalnymi owocami matki natury. Do najważniejszych z nich można zaliczyć olejek arganowy, wodę różaną, hennę, rhassoul oraz czarne mydło. Ale wróćmy do tytułowego olejku arganowego.

Olejek arganowy John Masters Organics

Olejek arganowy John Masters Organics
Nazywany jest „płynnym złotem” bowiem należy on do jednych z najdroższych olei świata. Skąd ta wartość? Na jego cenę wpływ ma niewątpliwie sposób jego pozyskiwania. Otrzymuje się go bowiem poprzez mechaniczne zgniatanie orzechów ze słynnych drzew arganowych (Argania spinosa)  rosnących jedynie w kilku rejonach Maroka. Drzewa te bez przyczyny nazywane są przez tubylców Drzewami Życia. Aby pozyskać zaledwie 1 litr tego drogocennego płynu należy zużyć aż 30 kg owoców. Zaś 30 kg orzechów można śmiało przyrównać do rocznego plonu z aż 7 drzew. Olej arganowy jest tłoczony na zimno dla zachowania wszystkich jego właściwości. Podczas gdy wiele innych olei uzyskiwanych jest za pomocą rozpuszczalników lub tłoczone są za pomocą pras. Podczas tego procesu zostają pozbawione ważnych składników odżywczych takich jak: lecytyny, chlorofilu, witaminy E, beta-karotenu, żelaza, miedzi, wapnia, magnezu i fosforu. Proces tłoczenia na zimno jest w sumie najkrótszym i najzdrowszym zarazem procesem produkcji olei tak zwanych nierafinowanych. Olej arganowy jest wyciskany w stosunkowo niskich temperaturach (poniżej 70⁰C). Dzięki temu zachowuje on swój smak, aromat, kolor i konsystencję. Nie traci naturalnych składników odżywczych a przede wszystkim witaminy E, która chroni je przed jełczeniem i eliminuje wolne rodniki. Tłoczony na zimno i pod ciśnieniem w temperaturze nie przekraczającej standardowo spotykanej w przyrodzie przy pełnym nasłonecznieniu. Produkcja tego „płynnego złota” przy wyższych temperaturach powoduje utratę jego cennych właściwości.

Wydobyciem na światło dzienne  oleju arganowego zajmują się oczywiście wcześniej wspomniane marokańskie kobiety. Z racji na coraz większe zainteresowanie tym składnikiem przemysłu nie tylko kosmetycznego jego cena i popyt w ostatnich latach znacznie wzrosły.

Rozróżnia się dwa rodzaje oleju arganowego. Ciemniejszy i jaśniejszy. Ten pierwszy o czerwonawym zabarwieniu jest używany głównie do gotowania. Drugi, jaśniejszy jest szeroko stosowany w kosmetyce.

Drogocenne części składowe olejku mają zbawienny i leczniczy wpływ na naszą skórę, bowiem jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9 i zawiera dużą ilość witaminy E. Dzięki temu ostatniemu składnikowi olej ma doskonałe właściwości antyoksydacyjne.

Olejek arganowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób skłonnych do alergii, ponieważ zawiera związki fenolowe oraz tirukallol, które zdecydowanie łagodzą objawy. Inna istotną właściwością oleju jest funkcja antyoksydacyjna, dzięki której skóra jest dogłębnie chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zawarty w nim skwalan oraz nienasycone kwasy tłuszczowe dbają o regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze. Mając za zadanie odpowiednio nawilżyć, uelastycznić oraz odżywić komórki Twojej skóry doskonale sprawdza się jako kosmetyk przeciwdziałający się jej starzeniu.

Jest doskonałym lekiem podczas długotrwałej rekonwalescencji skórnej, gdyż wykazuje on działanie przeciwzapalne tak niezwykle przydatne przy gojeniu się poważnych ran. Badania jakie wielokrotnie już przeprowadzono potwierdziły też tezę, że kosmetyki posiadające w olej arganowy dominują wśród kosmetyków zwalczających rozstępy oraz cellulit tak przecież nielubiany przez wszystkie kobiety. Innym zastosowaniem olejku w pielęgnacji ciała jest dbałość o dłonie, a przede wszystkim paznokcie. Poza regulacją pracy gruczołów łojowych olejek dodatnio wpływa na stan płytki paznokci. To dzięki niemu staja się one twarde i gładkie, nie mówiąc o ich rozdwajaniu.

Drzewo arganowe nazywane także „Drzewem Żelaznym“ jest jednym z najstarszych na świecie. Często można spotkać 400 letnie okazy. Ojczyzną tego wiekowego drzewa jest Maroko a konkretnie południowo-zachodnia części tego północno afrykańskiego kraju. Dorasta z reguły do 10 metrów wysokości o średnicy korony wynoszącej do 14 metrów. Swoją egzystencję w niezwykle trudnych warunkach zawdzięcza długim niekiedy nawet długim na 30 metrów korzeniom, które sięgają wód gruntowych. Owocuje co dwa lata. Jeśli lato jest wyjątkowo suche to robi sobie dodatkowe przerwy w owocowaniu. Owoc drzewa arganowego jest nie większy niż śliwka. Posiada żółtawy kolor. Skorupa jest niezwykle twarda. Wewnątrz skorupy znajduje się gorzka masa z trzema ziarnami orzecha.
Zbiory owoców drzewa arganowego odbywają się zazwyczaj od lipca do końca września. Ma to ścisły związek z panującymi wówczas upałami, które znacznie utrudniają tubylcom zbiory. Zwierzętami, które „pomagają” czynnie w zbiorach są kozy. Wchodząc na drzewa swoim ciężarem potrząsają gałęziami, z których orzechy spadają na ziemie. Następnie są one suszone i opiekane na wolnym ogniu. Z musu ze środka owocu wyciskany jest właśnie olej.

 

Zapraszamy do sklepu, aby zakupić ten jakże naturalny olejek arganowy John Masters Organics do pielęgnacji skóry.

Olejek arganowy John Masters Organics

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You cannot copy content of this page